Spa Nedir?

Spa Nedir?

SPA Nedir?

Son yıllarda hayatımıza giren en rahatlatıcı kelimelerden biri de SPA şüphesiz. Aslında kelime köküne baktığımızda SPA suyun iyileştirici özelliğinden geliyor. Günümüzde SPA kelimesi genel olarak hamam, sauna, buhar odası, masaj ve jakuzi hizmetlerinin yer aldığı rahatlatıcı tesisler için kullanılıyor. SPA kültürünün hem geçmişine ışınlanmak, hem de günümüzde ne gibi hizmetleri kapsadığını merak ediyorsan seni yazının devamına alalım.

SPA kültürünün tarihi

SPA kültürü aslında yüz yıllar öncesine dayanıyor. İlk SPA uygulaması Roma döneminde ortaya çıkmış. Yaralı askerlerin tedavisinde kullanılan sıcak havuzlar SPA tesislerinin ilk örneği olarak kabul ediliyor. 14. yüzyılda Belçika’da görülen SPA tesislerinde askerlerin hem yaraları tedavi ediliyordu hem de ruhsal tedavi hizmeti sunuluyordu. O günden bu yana SPA merkezleri daha da popülerleşerek günümüze kadar gelmeyi başardı. Günümüzde SPA tesisleri hem ruhsal rahatlama, hem de fiziki tedavi imkanları sunuyor.

SPA merkezlerinde hangi hizmetlerden yararlanabilirim?

SPA merkezlerinin en popüler hizmetlerinden biri de buhar odaları oluyor. Buhar odası ya da diğer bir adıyla buhar hamamında, su buharının etkisiyle yumuşayan gözeneklere masaj yaparak rahatlama sağlanıyor. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişiler buhar masajıyla rahatlayarak SPA’nın keyfini çıkarabiliyor. İsveç masajı da ilgi gören masaj tekniklerinden biri. İsveç masajında el, kol ve bel bölgelerine rahatlatıcı masaj yapılır. Genel bir rahatlama sağlayan bu masaj türü hem ülkemizde hem de dünya çapında çok yaygın. Thalasso masajı ise deniz tuzunun rahatlatıcı etkisinden yararlanılarak yapılır. Doğal içerikleri seviyor ve günlük hayatında kullanıyorsan bu masaj sana çok iyi gelecek bizden söylemesi! Thalasso masajından sonra genellikle deniz tuzu peelingi yapılıyor. Deniz tuzu peelinginin amacıysa vücudu ölü derilerden arındırmak. Sen de yaz mevsimi bittikten sonra temiz tuzu peelingi yaptırarak, güneşin oluşturduğu ölü tabakan arınabilirsin. Aromaterapi masajları ise son yıllarda popülerliğini arttıran masaj türlerinin başında geliyor. Aromaterapi masajlarında doğal yağlar, çiçek ve bitki özlerinden yardım alınıyor. Tamamen ihtiyaca göre seçilen bu ürünlerle kişiye özel bölgesel masajlar yapılabiliyor. Özellikle sevdiğin bir koku veya bölgesel bir ağrın varsa aromaterapi yöntemiyle rahatlayabilir, tedavi şansı bulabilirsin.

SPA’nın faydaları neler?

SPA’nın en önemli faydası kesinlikle ruhsal rahatlama sağlaması. Eğer kendini stres altında hissediyorsan sana en uygun masajı seçerek rahatlayabilir, omuzundaki yüklerden uzun bir süreliğine kurtulabilirsin. Ruhsal rahatlamanın dışında SPA ciltteki ölü derinin temizlenmesine yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır ve cilt problemlerinin azalmasını sağlar. Düzenli olarak SPA merkezlerine gittiğinde sindirim sisteminin daha düzenli çalıştığını ve romatizma rahatsızlıklarının azaldığını fark edeceksin.

İlk defa SPA’ya gidecek olanlara öneriler

Daha önce hiç SPA’ya gitmediysen veya güzel bir SPA önerisi arıyorsan senin için harika SPA paketi önerilerimiz var. Kolay Randevu’nun SPA fırsatlarından hem bütçene hem de ihtiyacına en uygun olanı seçerek rüya gibi bir SPA deneyimi yaşayabilirsin. Uygun fiyatlara bulabileceğin SPA paketleri sayesinde hayalindeki masaja kavuşabilir, düzenli SPA’ya gittiğinde vücudundaki değişimi gözlemleyebilirsin.

Call Now Button